ŠTETL FEST je multižánrový mezinárodní festival židovské kultury, který propojuje brněnské instituce a připomíná historická místa a osobnosti spojené s židovským životem, který byl druhou světovou válkou v Brně drasticky přerušen. Navazuje na židovskou historii města Brna a motem „Důstojnost v rozmanitosti“ se snaží vyzdvihnout historické zkušenosti, které můžeme napříč společností sdílet i v dnešní době. Jedná se také o jeden z mála festivalů židovské kultury, který spolupořádá přímo židovská obec a v rámci programu jsou zohledněny náležitosti židovských tradic. Jednou ze základních linek festivalu jsou „Návraty do Brna“. Pátráme po rodinách a příbuzných původních brněnských židovských rodin, kteří v Brně něco vybudovali a většinou válku nepřežili. Tyto příběhy jsou důležitou součástí festivalu stejně jako pokládání Kamenů zmizelých.
První ročník festivalu proběhl v roce 2022 a setkal se s velkou diváckou odezvou nejen ze strany židovských komunit, ale především u široké veřejnosti, a to nejen z Brna. První ročník obsahoval 48 programových položek a během 3 dnů ho navštívilo celkem 6000 diváků. Více informací o prvním ročníku festivalu najdete na Publi.
program ŠTETL FEST 2022 / program ŠTETL FEST 2022 ENG
Knihovna ukradených nadějí (téma prvního ročníku festivalu):
Druhý ročník se výrazně rozrostl – během 4 dnů bylo připraveno více než 80 akcí, které navštívilo 9 500 diváků. Hlavním tématem druhého ročníku byly vlaky. Vlaky jako tragický symbol židovské historie 20. století a zároveň nadějný symbol současnosti. Vlaky, které odvážely židovské občany do vyhnanství i koncentračních táborů a které se staly prostředkem humanitární pomoci a záchrany současných válečných uprchlíků. Vlaky jako němí svědci společenských pohybů vzešlých z mocenské i lidské netolerance. Více informací o druhém ročníku festivalu najdete na Publi.
Festival se odehrává na mnoha místech v městě Brně, většinou spojených s židovskou historií a programově i produkčně propojuje brněnské instituce (Divadlo Husa na provázku, Filharmonii Brno, Muzeum Brněnska, Muzeum města Brna, Institut Paměti národa Brno a mnohé další) a oživuje brněnské prvorepublikové židovské vily.
program ke stažení:
program ŠTETLFEST 2023 / program ŠTETLFEST 2023 ENG
Dramaturgie festivalu v roce 2024
29.8. - 1.9. 2024
Program festivalu je utvářen ve spolupráci Židovské obce Brno, členů spolku ŠTETL, Židovského muzea v Praze s pobočkou v Brně a externích spolupracovníků a odborníků.
Téma ročníku 2024 bude zpracovávat a mapovat Židovské trauma v umění od Kafky k Barbie. Název i téma skýtají velké pole důležitých výzev, především pak pokus pojmenovat židovské trauma, jeho přenos na další generace, a také potřebu transformovat jej do uměleckého vyjádření. Chceme představit historický vývoj této tragické zkušenosti a její přesah do současnosti. Zkoumat, jak se židovské trauma přepisuje do životů lidí současné společnosti. Jak ovlivňuje současný politický, umělecký, ale i podnikatelský svět. A lze se s ním vůbec vyrovnat?
Představíme významné i méně známé umělce jako Franze Kafku, Huga a Pavla Haasovi, Ernsta Wiesnera, Arnolda Schoenberga, Helgu Hoškovou, dirigenta Alexandera Liebreicha, fotografa Jindřicha Štreita, Petra Bureše a odhalíme jejich životní příběhy.
Kontrastem k těmto umělcům je svět panenky Barbie. Na festivalu bychom chtěli připomenout příběh tvůrkyně panenky a zakladatelky společnosti Mattel – Ruth Handler, dcery Polsko-židovských přistěhovalců do USA (rodné jménem Mosko – z polského Moskowitz), i příběh panenky, která vznikla z původní poválečné německé Bild Lilly – oblékací panenky, která byla mj. rozptýlením pro vojáky na frontě.
V rukou Ruth Handlerové se z ní stala postupně nejpopulárnější oblékací panenka, pak panenka s kariérou a budoucností a postupně i symbol tlaku na současné ženy, jejich vzhled a postavení ve společnosti. Otevřeme téma a otázky, co všechno tato panenka přinesla do společnosti a jak programuje děti a mladé lidi. Jak na základě společenské potřeby unifikovanosti vzniká šedá zóna nepřijatých? Co se od ní můžeme naučit? Témata budeme prezentovat i v sérii odborných přednášek připravených společně s Masarykovou univerzitou v Brně.
program ŠTETLFEST 2024 / program ŠTETLFEST 2024 ENG / program ŠTETLFEST 2024 DE
Budťe s námi online!
MÁ PALESTINA A IZRAEL MÍROVOU BUDOUCNOST? (beseda s Irenou Kalhousovou a Jakubem Szántó)
PŘÍNOSY MUSLIMSKO-ŽIDOVSKÉHO FÓRA (přednáška zakladatele fóra a rabína Herschela Glucka)
KOŘENY ANTISEMITISMU (přednáška rabína Štěpána Menaše Klimenta)
PETR HAIMANN A JIŘÍ HÁLA (beseda přeživších)
ŽENA V MEA ŠEARIM (přednáška a autorská prezentace fotografky Elišky Blažkové)
RABÍNI A VÁLKA (beseda s moskevským vrchním rabínem v exilu Pinchasem Goldschmidtem a rabínem Oděsy Šlomo Bakštem)
DOPISY Z BRNA (dokument o Erice Turkl Neumann, jedné z Wintonových dětí, původem z rodiny brněnského vrchního rabína Barucha Placzeka, beseda s producentkou a autorkou knižní předlohy Karen Kruger)
NÁVRATY DO BRNA: WITTALOVI (beseda s potomky rodiny Wittalových v jejich někdejší vile)
SVOBODA A BEZPRÁVÍ (přednáška vrchního zemského rabína Karola Sidona)
VÁLKA NA UKRAJINĚ POHLEDEM EVROPSKÝCH RABÍNŮ (přednáška předsedy Konference evropských rabínů Pinchase Goldschmidta)
POLITICKÁ SITUACE V IZRAELI (beseda s politoložkou Irenou Kalhousovou a religionistou Alešem Weissem)