ŠTETL FEST

Ročník 2025

O festivalu

ŠTETL FEST je mezinárodní multižánrový festival židovské kultury, který se každoročně koná na přelomu srpna a září v Brně. Věnuje se oživování paměti míst, osobností a příběhů spojených s židovskou historií, která byla násilně přerušena během druhé světové války. Festival propojuje široké spektrum kulturních a vzdělávacích institucí a otevírá prostor pro dialog o židovské identitě, paměti, tradici i současnosti. Program tvoří koncerty, divadelní inscenace, výstavy, přednášky, architektonické procházky, dětské dílny a komunitní akce. Každý ročník se soustředí na jedno téma, které reflektuje historické zkušenosti v kontextu současné společnosti. Festival klade důraz na hodnoty dialogu, otevřenosti a respektu a svou dramaturgií naplňuje motto Důstojnost v rozmanitosti.

ŠTETL FEST 2025 – Konec války?

Čtvrtý ročník mezinárodního multižánrového festivalu židovské kultury ŠTETL FEST se uskuteční na přelomu srpna a září 2025 v Brně. Festival, který si během své existence vybudoval renomé největší přehlídky židovské kultury v České republice, proběhne na řadě míst spojených s židovskou historií a opět propojí brněnské i celostátní instituce.

Hlavním tématem festivalu bude přirozeně konfrontace s 80. výročím konce druhé světové války s podtitulem „Konec války?“. Zajímá nás nejenom, zda se dokážeme z historie poučit, ale také jaký vliv mají na společnost války současné. Jaké mechanismy válku spouští, co můžeme vnímat jako varovné signály a zda lze válce předcházet. Tyto otázky nás v rámci hlavního tématu zavedou mimo jiné do Norska, kde díky organizaci Nansenova pomoc nalezly útočiště některé z brněnských osobností – architekt Otto Eisler, psychiatr Leo Eitinger nebo aktivistka Nora Lustigová. Připomeneme si je při přednáškách a besedách s pamětníky, historiky i sociology, při pokládání Kamenů zmizelých nebo architektonických procházkách.

Téma „Konec války?“ obsahuje nejen otázky válečné, ale stejnou měrou i ty mírové – co dělat, když válka skončí? Lze navázat na život před ní? Kde a v čem nalézat naději a je možné odpuštění? Jednou z důležitých dramaturgických linek programu bude připomínka osobnosti brněnského poválečného rabína Richarda Federa, jehož život a duchovní a pedagogická práce jsou jasnou odpovědí na výše položené otázky. Vzdělávání, dětem, ale i významu komunitního života před a po válce se budeme věnovat i v ostatních programech. Vila Stiassni bude místem sportovního zápolení Makabiády a nově zpřístupněná vila Wittal centrem workshopů spojených s židovskými tradicemi. Obsáhlý programový blok soustředěný kolem celostátní lietrárně-výtvarné soutěže „Srdce je oheň“ navazující na dětskou časopiseckou tvorbu v terezínském ghettu bude představen v Institutu Paměti národa Brno.

Výjimečnou pozornost chceme věnovat swingu, s ním spojené odbojové aktivitě, a terezínské skupině Ghetto Swingers, jejímž zakladatelem byl brňák Eric Vogel. Duchovní autoritou letošního ročníku se stane rabín Levi Cooper, učitel, spisovatel a novinář, který bude přednášet o liberalizaci ortodoxního náboženství. Téma judaismu doplní v besedě i dvě liberální rabínky. Každoroční „Návraty do Brna“ budou letos věnovány rodině textilního průmyslníka Felixe Engelsmanna a jeho brněnskému odkazu. Hudební program zajistí opět několik domácích i zahraničních kapel a orchestrů v čele se swingovými Melody Makers. Festival jako každoročně následuje židovskou tradici a jeho nedílnou součástí opět budou komunitní akce jako zapalování šabatových svíček nebo společná havdala.


PRESS KIT

Nastavení ukládání cookies

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Povolit vše
Vlastní